Eparchiální institut sv. Prokopa Sázavského

pro vzdělávání žalmistů, diákonů,
učitelek náboženství a pastoračních asistentek;
případně pro teologickou přípravu
kandidátů kněžské služby

Obsah: stanovy a školní řád

STANOVY

Institut pracuje s požehnáním eparchiálního archijereje vladyky Izaiáše a slouží potřebám církevního života Olomoucko-brněnské eparchie. Zvláště potřebám liturgicko-pastýřským a misijním. Jeho cílem je především vzdělávat adepty na duchovenskou službu: žalmisty, diákony a kněze, a doplňovat či prohlubovat vzdělání všech, kteří už v některé duchovenské hodnosti v eparchii vykonávají službu. Spolu s tím může podávat úvod do pravoslavné teologie a liturgické praxe všem zájemcům o tyto vědomosti. (Institut není vysokoškolským zařízením.)

Zřizovatelem Pravoslavného eparchiálního institutu sv. Prokopa Sázavského (dále jen: Institut) je Eparchiální rada Olomoucko-brněnské eparchie Pravoslavné církve v českých zemích a na Slovensku. Práce Institutu se řídí těmito stanovami. Institut vede jeho ředitel. Ředitel je v prospěch úspěšného průběhu studia a chodu Institutu oprávněn v odůvodněných případech schvalovat výjimky ze stanov a činit různá opatření ohledně práce Institutu. Ředitelem Institutu je eparchiální biskup Olomoucko-brněnské eparchie. Ředitel jmenuje jednoho z vyučujících svým tajemníkem, který vykonává administrativní správu Institutu. Tajemník se zodpovídá řediteli.

Školné je 6000 Kč za celý ročník studia a je splatné k začátku aktuálního školního roku (jeho výše se může v budoucnu měnit). Noví uchazeči o studium jsou přijímáni ke studiu na základě podané přihlášky a absolvování přijímacího pohovoru, a to od 18 let věku. Předpokládá se křesťanská víra, bez které není možné správně pochopit vykládanou látku. Podmínkou je dosažené střední obecné vzdělání (střední škola s maturitou nebo bez, učňovské učiliště apod.). Studentovi může pomáhat ve financování studia jeho domovská církevní obec. Školné je možné po dohodě s ředitelem hradit v několika splátkách. Ve zvláštním případě může ředitel udělit výjimku, co se týče věku uchazeče o studium. Přijímání nových studentů se koná jednou za dva roky.

Přednáškovým dnem je sobota - v průběhu školního roku obvykle jednou za 14 dní. Přesná data přednáškových sobot budou zveřejněna v rozvrhu výuky vždy pro každý školní rok zvlášť.

Institut zajišťuje pro své studenty: konání přednášek biskupem schválených lektorů (osobně přítomných v prostorách Institutu nebo on-line) dle stanoveného rozvrhu (viz níže); učebnu se základním vybavením, osvětlením a vytápěním, přístup k elektronické knihovně bohosloveckých skript, zajištění možnosti složit závěrečné zkoušky na konci každého ročníku, v případě úspěšného zakončení ročníku vystavení certifikátu. Výukový jazyk je čeština a slovenština.

Studium na Institutu je rozděleno na tři stupně

Úvodní základní dvouletý kurz se skládá z prvních dvou ročníků studia:

Následuje dvouletý vyšší kurz pro pokročilé:

O absolvování každého stupně Institutu se vydává certifikát, který je v olomoucko-brněnské eparchii považován za osvědčení o dostatečné teologické způsobilosti pro výkon žalmistické, resp. diakonské služby (případně osvědčuje teologickou způsobilost přijmout kněžské svěcení - platí pro absolventy čtyřletého kurzu), viz výše o stupních Institutu. Všichni studenti jsou však zváni k studiu všech ročníků (studovat všechny ročníky mohou i ženy).

Certifikát o absolutoriu vydává eparchiální archijerej - a to na základě úspěšně zakončeného ročníku, tj. složených ročníkových zkoušek a účasti na alespoň 2/3 přednášek a následného dobrozdání ředitele Institutu o výše uvedených splněných předpokladech. Certifikát je uznáván v Olomoucko-brněnské eparchii jako doklad o dosaženém stupni bohosloveckého vzdělání.

Schéma výuky, zkoušky

Jeden ročník trvá osm měsíců (od konce září do konce června; termíny přednáškových sobot záleží na tom, jak vycházejí dny svátků v aktuálním kalendáři). Výuka probíhá dálkovou formou s konzultacemi při celodenním setkání v Brně na adrese Institutu (viz níže) vždy v sobotu od 9 do 17 hod., jednou za 14 dní v průběhu ročníku). Poslední setkání v 2. pololetí (tj. poslední setkání v červnu) je věnováno zkouškám. Celkem je za jeden ročník nejméně 16 celodenních sobotních setkání. Studenti si sami pořizují poznámky z přednášek. Některé materiály pro domácí úkoly dostanou vytištěné. Buduje se knihovna skript (resp. elektronické verze skript). Na konci ročníku získají studenti složením všech předepsaných zkoušek absolutorium ročníku a příslušný certifikát.

Podmínkou udělení absolutoria je účast alespoň na 12 přednáškových dnech, resp. konzultacích za jeden ročník (ve vážných případech může ředitel udělit výjimku) a složení všech zkoušek (tj. uzavření ročníku) s prospěchem alespoň „dostatečným“ (známka 4). Samozřejmostí je, že k absolutoriu ročníku je potřeba, aby student nebyl v průběhu školního roku vyloučen ze studia. Na základě těchto splněných požadavků vydá vedení Institutu souhlas s vydáním certifikátu úspěšného zakončení ročníku. Úspěšným absolventům se vydává certifikát platný v olomoucko-brněnské eparchii.

Školné: při zapisu do ročníku zaplatí každý student roční školné (na úhradu výdajů za provoz Institutu). Bez úhrady školného nebudou studenti připuštěni ke zkouškám a nemohou získat certifikát. Školné pro hosty, kteří se mohou zúčastňovat výuky, ale nemají právo na žádné konzultace, skládat zkoušky a obdržet certifikát, je školné poloviční.

Požadavky pro přijetí: věk alespoň 18 let (výjimku může individuálně udělit ředitel Institutu), předchozí absolvování nějakého středoškolského studia nebo učňovské výuky. Absolvování přijímacího pohovoru (viz níže). Předpokládá se křesťanská víra. Studovat všechny ročníky Institutu mohou muži i ženy. Na výuku mohou docházet i ředitelem schválení hosté (o hostech viz zvlášť).

Začátek práce eparchiálního institutu je závěr září. Studijní sobota je obvykle jednou za 14 dní podle zveřejněného rozvrhu pro každý aktuální školní rok. Přijímání dalších nových studentů a otevření dalšího cyklu výuky se koná jednou za dva roky.

Provádění závěrečných ročníkových zkoušek. Ročníkové zkoušky probíhají na půdě Institutu v posledním oznámeném výukovém dni školního roku (tedy v rozvrhem vyhlášeném řádném termínu zkoušek, zpravidla konec června) nebo v termínu vyhlášeném ředitelem Institutu. Student, který chce získat certifikát o absolutoriu, se musí na tento řádný termín zkoušek dostavit a pokusit se všechny zkoušky složit v řádném termínu. • V případě neúspěchu studenta u řádných zkoušek má právo na druhý termín (čili opravnou zkoušku), který si student sám sjedná s vyučujícím, za kterým samostatně přijede na místo, které si na určenou dobu se zkoušejícím domluví (možnosti místa a termínu konání zkoušky určuje zkoušející). • V případě dalšího neúspěchu má student ještě třetí možnost zkoušku složit, a to dle dohody se zkoušejícím (a dle jeho možností) - do konce srpna aktuálního roku. • Poslední možnost opakovat zkoušku je cestou výjimky z tohoto řádu, kterou může na základě žádosti studenta povolit ředitel s přihlédnutím k oprávněným námitkám či vážným osobním důvodům uvedených studentem. • V případě tří neúspěšných pokusů (případně i povoleného výjimečného pokusu) složit zkoušku je možno už jen opakovat ročník (se zaplacením nového školného) nebo ukončit studium (na zvláštní svolení ředitele se může takový student dále zúčastňovat výuky jakožto host, tj. bez klasifikace a bez možnosti získat za takovou návštěvu přednášek absolutorium a certifikát; hosté platí poloviční školné).

Součástí stanov je i školní řád (viz níže).

ŠKOLNÍ ŘÁD

Ze školního řádu pro studenty Institutu

1. Po úspěšném vykonání přijímacího pohovoru je založena karta studenta, na které jsou uvedeny jeho osobní údaje a kontakt a dále je veden přehled o jeho docházce a složených zkouškách. Na kartě student podepíše souhlas s nakládáním s jeho osobními údaji pro potřeby Institutu (GDPR).

2. Přijetím osoby za studenta eparchiálního Institutu se student zavazuje zachovávat dobré jméno Institutu, nezesměšňovat ani nezlehčovat předměty výuky, ani veřejně nešířit pomluvy, osobní kritiku ani jiné negativní projevy ohledně Institutu a místní pravoslavné eparchie. Dále se tím zavazuje nešířit zprávy o případných interních církevních záležitostech, o nichž by se mohl v rámci výuky dozvědět.

Zakazuje se používat půdu eparchiálního Institutu k šíření kritiky místních církevních osob, ať už z duchovenstva či z úřadů apod. Zakazuje se na půdě Institutu slovně či jinak útočit nebo jakkoliv jinak napadat některý z místních církevních úřadů, místní hierarchickou osobu či věřící.

3. Po studentech se žádá, aby se dostavovali včas a pozdními příchody nerušili výuku.

Dále se od nich žádá zachovávat klid a ticho v průběhu výuky, nepřerušovat dotazy, poznámkami či svými doplňky lektora, pokud sám nedá prostor pro dotazy.

4. V prostorách Institutu nutno zachovávat čistotu, klid a vzájemnou úctu, a to i o přestávkách. Žádá se o zachovávání principů zdvořilosti.

Studenti jsou povinni šetřit vybavení a prostory Institutu před poškozením nebo nadměrným opotřebením.

5. Zapůjčené knihy a jiné materiály či pomůcky musí student vrátit včas a v pořádku. Materiály, knihy a skripta z internetové (elektronické, digitální) knihovny Institutu jsou chráněna autorskými právy vydavatele. Student je oprávněn je používat výhradně pro vlastní studijní potřebu. Je výslovně zakázáno dávat tyto materiály k dispozici veřejnosti a to ani omezenému okruhu jiných osob ani jednotlivci. Není přípustné je umísťovat na jiné webové stránky, dávat k dispozici dalším lidem ke stažení. Stejně tak se zakazuje dávat k dispozici přístup do elektronické knihovny Institutu dalším osobám. Přestoupení zákazu bude řešeno jako porušení autorských práv a způsobení škody zcizením duševního vlastnictví.

6. Výuka se většinou týká předmětů pro pravoslavné křesťany posvátných, a proto se od přítomných požaduje ctít jejich vážnost a projevovat respekt a úctu k probíraným tématům. (Viz též odst. č. 2)

7. Samozřejmou povinností účastníka výuky je upravenost, čistota a slušné oblečení. Od studenta eparchiálního Institutu se požaduje celkově náležitá péče o zevnějšek.

8. Pokud je součástí práce Institutu i účast na bohoslužbě, je povinností studentů chovat se v chrámu důstojně, tiše a plnit pokyny sloužícího duchovního. Nutno se vyvarovat všeho, co by mohlo v chrámu vyvolat pohoršení, skandál nebo urážet naboženské cítění věřících.

9. Na půdě Institutu je nutno se chovat v souladu s pravoslavnou morálkou a mravností. Přestupky vůči těmto požadavkům se budou považovat za porušení školního řádu Institutu.

10. Studenti, kteří vážně či opakovaně narušují výuku, např. ruší svým chováním či mluvou práci lektorů či soustředění ostatních studentů, nebo jinak poruší školní řád Institutu, mohou být po opakovaném ústním napomenutí ředitelem Institutu vyloučeni ze studia. Vyloučený student nesmí vstupovat na půdu eparchiálního Institutu. V případě vyloučení za přestupek proti školnímu řádu se nevrací školné.

11. Způsobenou škodu musí student uhradit.

12. Mezi pravomoci ředitele Institutu patří vyloučit ze studia osoby, které narušují průběh výuky či chod Institutu, opakovaně porušují školní řád nebo stanovy, opakovaně neuposlechnou výzvy a pokyny ředitele, či jsou zjevně nezpůsobilé ke studiu, případně je z jiných významných důvodů jejich přítomnost nežádoucí. Proti vyloučení se student může odvolat ke zřizovateli Institutu, avšak odvolání nemá odkladný účinek ohledně zákazu přístupu na přednášky Institutu.

13. Přednášky mohou být se souhlasem ředitele Institutu nahrávány (myslí se pořízení audiozáznamu). Nahrávku nelze veřejně šířit a může sloužit pouze pro studijní potřeby studentů a pro potřeby Institutu.

14. Pro každý školní rok jsou součástí školního řádu též informace obsažené na hlavní webové stránce institutu (viz níže).

Zpět na hlavní stránku Institutu