Pravoslavný eparchiální institut
sv. Prokopa Sázavského
sv. Prokopa Sázavského
pro vzdělávání žalmistů a diákonů,
případně pro teologickou přípravu
kandidátů kněžské služby
případně pro teologickou přípravu
kandidátů kněžské služby
• Studenti, kteří úspěšně složili ročníkové zkoušky,
postupují do 2. ročníku, který začíná v sobotu 5. října 2024.
Nové studenty bude Institut přijímat až na školní rok 2025-26.
O Institutu sv. Prokopa
Institut slouží především potřebám církevního života Olomoucko-brněnské eparchie. Zvláště potřebám liturgicko-pastýřským a misijním. Jeho cílem je vzdělávat především adepty na duchovenskou službu: žalmisty, diákony a kněze, a doplňovat či prohlubovat vzdělání všech, kteří už v některé duchovenské hodnosti v eparchii vykonávají službu. Spolu s tím může podávat úvod do pravoslavné teologie a liturgické praxe všem zájemcům o tyto vědomosti. (Institut není vysokoškolským zařízením.)Zřizovatelem Pravoslavného eparchiálního institutu sv. Prokopa Sázavského je Eparchiální rada Olomoucko-brněnské eparchie Pravoslavné církve v českých zemích a na Slovensku s požehnáním eparchiálního archijereje vladyky Izaiáše. Práce Institutu se řídí stanovami. Institut administrativně spravuje jeho ředitel a konečným nadřízeným orgánem je zřizovatel. Proti rozhodnutí ředitele Institutu se lze odvolat k eparchiální radě olomoucko-brněnské eparchie. Ředitel je v prospěch úspěšného průběhu studia a chodu Institutu oprávněn v odůvodněných případech schvalovat výjimky ze stanov a činit různá opatření ohledně práce Institutu. Viz blíže školní řád Institutu.
Pro školní rok 2024-25 je školné 5000 Kč za celý ročník studia a je splatné k začátku aktuálního školního roku. Noví uchazeči o studium jsou přijímáni ke studiu na základě podané přihlášky a absolvování přijímacího pohovoru, a to od 18 let věku. Předpokládá se křesťanská víra, bez které není možné správně pochopit vykládanou látku. Podmínkou je dosažené střední obecné vzdělání (střední škola s maturitou nebo bez, učňovské učiliště apod.). Studentovi může pomáhat ve financování studia jeho domovská církevní obec. Školné je možné po dohodě s ředitelem hradit v několika splátkách. Ve zvláštním případě může ředitel udělit výjimku, co se týče věku uchazeče o studium. Přijímání nových studentů se koná jednou za dva roky.
Přednáškovým dnem je sobota - v průběhu školního roku jednou za 14 dní. Přesná data přednáškových sobot budou zveřejněna v rozvrhu výuky vždy pro každý rok zvlášť. (Pro rok 2024-25 viz níže.)
Institut zajišťuje pro své studenty: konání přednášek biskupem schválených lektorů (osobně přítomných v prostorách Institutu nebo on-line) dle stanoveného rozvrhu (viz níže); učebnu se základním vybavením, osvětlením a vytápěním, přístup k elektronické knihovně bohosloveckých skript, zajištění možnosti složit závěrečné zkoušky na konci každého ročníku, v případě úspěšného zakončení ročníku vystavení certifikátu. Výukový jazyk je čeština a slovenština.
Studium na Institutu je rozděleno na tři stupně
Úvodní základní dvouletý kurz se skládá z prvních dvou ročníků studia:- I. Pro službu žalmisty je dostatečné absolvování 1. ročníku, ale žádoucí je i 2. ročník.
- II. Pro službu diákona se požaduje absolutorium 1. a 2. ročníku.
- Následuje dvouletý vyšší kurz pro pokročilé
- III. Pro kněžskou službu nebo pro kvalifikaci učitele náboženství je potřeba absolvovat celkem čtyři ročníky (po základním dvouletém kurzu ještě také vyšší dvouletý kurz pro pokročilé).
Certifikát o absolutoriu vydává eparchiální archijerej - a to na základě úspěšně zakončeného ročníku, tj. složených ročníkových zkoušek a účasti na alespoň 2/3 přednášek a následného dobrozdání ředitele Institutu o výše uvedených splněných předpokladech. Certifikát je uznáván v Olomoucko-brněnské eparchii jako doklad o dosaženém stupni bohosloveckého vzdělání.
Eparchiální Institut - základní dvouletý kurz
pro přípravu žalmistů a diákonů
pro přípravu žalmistů a diákonů
Výukový plán.
Předměty, rozsah a frekvence výuky
Druhý ročník
Probírají úvody do teologických předmětů a jejich základy:
LITURGIKA (navrhovaná frekvence výuky: 2 hodiny / měsíc)
Stručný přehled o tématu. Vývoj bohoslužebného řádu (starozákonní bohoslužba, doba prvokřesťanská). Biblické kořeny naší liturgie. Smysl a význam liturgického života, přehled denního bohoslužebného kruhu, kostra večerní a liturgie. Nejstručnější přehled symbolického a historického výkladu těchto dvou bohoslužeb. Sedm svatých Tajin, jejich biblický původ a jádro jejich obřadního řádu a stručný obsah.
TYPIKON (2 hod. / měsíc)
Principy současného typikonu. Struktura bohoslužeb ze strany žalmisty, uvedení do obsahu Časoslovu, večerní a liturgie: neměnný postup bohoslužeb a proměnlivé části. Používání Oktoichu, Mineje a Triodu. Denní kruh, týdenní kruh a roční kruh bohoslužeb. Postní doby. Základní přisluhování (nesení svíce, příprava a podávání kadidla na příslušných místech liturgie, příprava a podávání teploty, pomoc při podávání svatého přijímání - práce s ilitonem, příprava antidoru atd.); chování v oltářním prostoru. Gorazdovská česká praxe a její další rozvoj. Seznámení s církevní slovanštinou. Nástin podkarpatské bohoslužebné praxe. Vyhledávání předepsaných perikop v Bibli.
BOHOSLUŽEBNÝ ZPĚV (0,5 hod. / měsíc)
Hlasová hygiena, základní nácvik ovládání hlasu, nácvik posazení tónu a intonace, nácvik Gorazdových osmi troparových, stichirových a prokim. nápěvů. Liturgický přednes čtení z apoštola a přednes stichir.
CÍRKEVNÍ DĚJINY (2 hod. / měsíc)
Stručný přehled dějin církve prvního tisíciletí. 1.) Doba apoštolských otců, apologetů a pronásledování křesťanů. 2.) Období křesťanské Byzance a všeobecných sněmů. 3.) Doba mezi sedmým všeobecným sněmem a pádem Byzance. Vše jen ve stručném přehledu.
DOGMATIKA (1,5 hod. / měsíc)
Úvod do dogmatiky. Stručně o vzniku dogmat, jejich biblickém původu, o významu dogmatu. Přehled hlavních dogmat a stručný výklad pravoslavné věrouky. Výklad Niceo-cařihradského symbolu víry.
SPIRITUALITA (1 hod. / měsíc)
Modlitba, druhy modlitby; asketika; hřích a boj proti němu, rozpoznat pokušení a obrana proti němu; pokání, význam svatých Tajin zpovědi a svatého přijímání. O klamu (prelesti). O mnišství a starcích. Střízlivost (nipsis). Pravidla duchovního života. Očištění, osvícení a zbožštění (theosis). Prvotní pád do hříchu, duchovní nemoc, terapeutický rozměr Církve; o blahodati. O zpovědi a duchovním vedení.
BIBLISTIKA SZ (1 hod. / měsíc)
Hlavní příběhy Starého Zákona. O stvoření, potopě, Abraham, Izák, Jákob. Osudy Izraelitů (první a druhé zajetí, stavba chrámu, letmo přehled starozákonních dějin). Mesiášská starozákonní zvěst.
BIBLISTIKA NZ (2 hod. / měsíc)
Nový zákon: čtyři evangelia (synoptická a Janovo), průběh Kristova života. Jeho učení a hlavní podobenství. Skutky apoštolů, nejdůležitější úryvky z apoštolských listů.
ETIKA (0,5 hod. / měsíc)
Křesťanská mravnost a morálka - biblická východiska. Církevní etika, jednota Církve. Základní kanonické principy.
CÍRKEVNÍ PRÁVO (0,5 hod. / měsíc)
Základy kanonického práva, jeho zdroje, principy a způsob používání. Základní kanonická ustanovení, jednota Církve, hierarchický princip v církvi. Akrivie, ikonomie. Církevní tresty.
IKONOLOGIE (1 hod. / měsíc)
Vznik, dějiny, teologie ikony.
Domácí úkoly - naučit se zpaměti česky i církevně-slovansky: celé „začínání obvyklé“ (načalo obyčno), Jest vpravdě důstojno (Dostojno jesť), Bohorodice Panno; dále česky Niceo-cařihradské vyznání víry (učitel dodá znění textu). Vyjmenovat všechny knihy Nového zákona. Názvy a obsah sedmi svatých Tajin a vyjmenovat bohoslužby denního kruhu.
Druhý ročník - obecný rozsah výuky
Podobný tématický okruh (rozšířen jen o nástin církevního práva, ikonologii). Výklad je však veden podrobněji - do větší hloubky i šíře. (Případně doučení toho, co se v prvním ročníku nestihlo.) Liturgika a typikon: tři (resp. čtyři) liturgie Církve. Proskomidie. Znalost postupu, symboliky a způsobu vzniku liturgického řádu. Archijerejská liturgie (odlišnosti). Zvláštnosti a použití Triodu postního a Triodu květného. Liturgie předem posvěcených Darů (řecké a ruské teologické pojetí). Druhy typikonů ve světě. Hlavní obecné liturgické rozdíly mezi ruskými obyčeji a řeckou praxí. Dokonalá orientace ve všech dostupných materiálech Časoslovu. Církevní dějiny rozšířeny o dobu po VII. všeobecném sněmu, římské papežství a cyrilometodějství. Církevní slovanština. Orientace v církevně-slovanských liturgických knihách. Biblistika podrobněji. Etika a církevní právo: základní kanonická ustanovení, jednota Církve, hierarchický princip v církvi, chování k duchovním osobám a jejich pravomoci. Ikonologie, vznik, dějiny, teologie ikony.
Domácí úkoly - naučit se zpaměti: 50. žalm; modlitba: Věřím, Pane, a vyznávám...; modlitba sv. Efréma Syrského; paschální tropar ve třech jazycích (zpěv); nedělní tropary na osm hlasů (zpívat na Gorazdovy nápěvy) a tropary svátků dvanáctera; česky i církevně-slovansky zpěv Otčenáše a trojsvaté písně. Církevně-slovansky začínání obvyklé. (Vše dle učitelem vytištěného znění.) Znát místa a data konání všech všeobecných sněmů a obsah věroučných ustanovení. Důkladná znalost postupu a typikonu večerní bohoslužby a božské liturgie.
Zpaměti: data všeobecných sněmů a znění přijatých dogmat. Liturgická propuštění nedělní, na svátky z Dvanáctera, na všechny dny v týdnu.
Konec základního dvouletého kurzu pro žalmisty, diákony.
Výukový plán 3. a 4. ročníku (tj. vyššího kurzu) bude prezentován později.
Schéma výuky
Jeden ročník trvá osm měsíců (od konce září do konce června; záleží na tom, jak vycházejí dny svátků v aktuálním kalendáři). Výuka probíhá dálkovou formou s konzultacemi při celodenním setkání v Brně na adrese Institutu (viz níže) vždy v sobotu od 9 do 17 hod., jednou za 14 dní v průběhu ročníku). Poslední setkání v 2. pololetí (tj. poslední setkání v červnu) je věnováno zkouškám. Celkem je za jeden ročník nejméně 16 celodenních sobotních setkání. Studenti si sami pořizují poznámky z přednášek. Některé materiály pro domácí úkoly dostanou vytištěné. Buduje se knihovna skript (resp. elektronické verze skript). Na konci ročníku získají studenti složením zkoušky absolutorium ročníku a příslušný certifikát.
Podmínkou absolutoria je účast alespoň na 12 přednáškových dnech, resp. konzultacích za jeden ročník (ve vážných případech může ředitel udělit výjimku) a získání všech zápočtů a složení všech zkoušek (tj. uzavření ročníku) s prospěchem alespoň „dobrým“ (známka 3). Úspěšným absolventům se vydává certifikát platný v olomoucko-brněnské eparchii. Školné: při zapisu do ročníku zaplatí každý student školné 5000 Kč (na úhradu výdajů za provoz Institutu). Bez úhrady školného nebudou studenti připuštěni ke zkouškám a nemohou získat certifikát.
Studovat všechny ročníky Institutu mohou muži i ženy. Na výuku mohou docházet i ředitelem schválení hosté.
Začátek práce eparchiálního institutu pro školní rok 2024-25 je v sobotu 5. října 2024. Studijní sobota jednou za 14 dní. Přijímání dalších nových studentů a otevření dalšího cyklu výuky se koná jednou za dva roky (tj. v září 2025).
Rozvrh 2. ročníku
lichý výukový den | sudý výukový den | |
1. hodina (9 - 9,45 hod.) | Církevní dějiny | Dogmatika |
2. hodina (10 - 10,45 hod.) | Církevní dějiny | Dogmatika / Etika |
3. hodina (11 - 11,45 hod.) | Nový zákon | Liturgika |
4. hodina - (12 - 13 hod.) | přestávka na oběd | |
5. hodina (13 - 13,45 hod.) | Nový zákon | Liturgika |
6. hodina (14 - 14,45 hod.) | Biblistika SZ | Spiritualita |
7. hodina (15 - 15,45 hod.) | Typikon | Spiritualita / Církevní právo |
8. hodina (16 - 16,45 hod.) | Typikon / Církevní zpěv | Ikonologie |
Celkem 7 vyučovacích hodin za jeden den konzultací a výuky
Výukové dny prvního pololetí:
Lichý výukový den | 5. 10. | 2. 11. | 30. 11. | 28. 12. |
Sudý výukový den | 19. 10. | 16. 11. | 14. 12. | 11. 1. 2025 |
Schéma personálního obsazení
Institutu sv. Prokopa
Institutu sv. Prokopa
Ředitel eparchiálního Institutu sv. Prokopa Sázavského: prot. Mgr. Rafael Moravský
Vyučující:
2. ročník
Typikon, Zpěv, Církevní slovanština: prot. Mgr. Rafael Moravský
Liturgika, Spiritualita, Církevní právo: prot. Mgr. Jan Baudiš
Dogmatika, Etika: prot. Mgr. Tomáš Loučka
Biblistika SZ: emerit. metropolita arcibiskup Kryštof (prof. ThDr. Radim Pulec, Ph.D.) (on-line)
Církevní dějiny, Biblistika (NZ): Mgr. et Mgr. Chariton Mrázek Ph. D.
K typikonu. Seznámení s církevní slovanštinou: prot. Mgr. Rafael Moravský
Technika zpěvu: ž. Andrej Cupák, Dis.
Ikonologie: m. Mgr. Jana Baudišová
Kontakty a další informace
Adresa kanceláře a sídla Institutu (pro korespondenci):
Pravoslavný eparchiální institut sv. Prokopa
Úvoz 58/62
602 00 Brno
Výuka probíhá v Brně: Úvoz 58/62
E-mailová adresa eparchiálního Institutu:
Pro odpověď uvádějte při korespondenci vždy svou e-mailovou adresu!
Odkazy na důležité stránky:
Školní řád Institutu
Web Olomoucko-brněnské eparchie